Detské nožičky v teple a pohodlí? Prečítajte si naše tipy, ako vybrať zimné topánky
Len čo sme vybrali deťom tie správne celoročné topánky, v ktorých budú behať počas jesene, je čas obzrieť sa po zimnej obuvi, v ktorej si užijú všetko, čo zima ponúka.
Poďme sa pozrieť na to, ako vybrať deťom zimné topánky, v ktorých budú ich nožičky v suchu, teple a pohodlí.
Rovnako ako pri iných topánkach je kľúčová správna veľkosť a tvar. Vyberajte topánky s takým tvarom špičky, ktorý neutláča palec ani malíček. Nezabudnite na to, že pred prstami by malo byť v topánke miesto, najlepšie 1-1,5 cm. Pred kúpou nových topánok vždy znovu odmerajte nohu, pretože detské chodidlá rýchlo rastú a veľkosť, ktorá platila v lete, už nemusí stačiť. Pozornosť si zaslúži nielen dĺžka chodidla, ale aj jeho šírka. Rovnako je potrebné vziať do úvahy výšku priehlavku.
Náš tip, ako vybrať vhodnú topánku: Noha počas dňa naberá na objeme. Do obchodu sa preto vyberte popoludní a vezmite so sebou hrubšie ponožky, ktoré pravdepodobne budete v zime bežne používať. O tom, ako správne odmerať nohu a zvoliť veľkosť topánky, si prečítajte v tomto článku.
Pri zimných topánkach je dobré zamerať sa na tieto vlastnosti:
- nepremokavosť
- priedušnosť
- ohybnosť a hmotnosť
- nešmykľavá podrážka
V zimnom období nestačí len jeden pár topánok. Na dni, keď nie je sneh, sú ideálne zateplené topánky, ktoré siahajú po členky. Je dobré, aby boli nepremokavé, aj keď ich deti asi nevyužijú na šantenie v snehu. Na to lepšie poslúžia vysoké snehule.
Aký materiál je ten pravý?
Koža je overená stáročiami. Pri správnej starostlivosti nepremokne a dobre sa prispôsobí tvaru nohy. Má však aj svoje nevýhody, ako je vyššia hmotnosť a dlhší čas schnutia, keď sa namočí. Preto je lepšie využiť ponuku moderných funkčných materiálov s membránou. Sú nepremokavé, ale zároveň priedušné a rýchlejšie schnú.
Aké vlastnosti by mal mať materiál pre zimné topánky?
- Materiál označený ako “vodoodolný” ochráni nohu pri miernom daždi a mokre.
- “Vodoodpudivý” materiál zvládne výdatný dážď. Pri vyvinutí tlaku alebo dlhšom pobyte v mokre však začne vodu prepúšťať.
- “Nepremokavý” materiál je ten pravý do snehu. Odolá aj väčšej záťaži.
- Zvoľte výšku vodného stĺpca aspoň 10 000 mm a priedušnosť 4000 - 6000 gramov vodnej pary na meter štvorcový za 24 hodín.
- Medzi kvalitné membrány patrí napríklad GORE-TEX, SympaTex, PTX alebo Omni-Tech.
Jednou z možností je zaobstarať gumové snehule. S nimi máte istotu, že nepremoknú. Treba však myslieť na to, že nie sú priedušné a noha sa v nich ľahko spotí. Ak v nich bude dieťa tráviť dlhší čas, majte radšej so sebou suché ponožky na výmenu, aby vlhké nohy neprechladli.
Aby ste zvýšili odolnosť voči mokru, doprajte topánkam dôkladnú impregnáciu. Prospieva aj tým s kvalitnou membránou. Najjednoduchší spôsob je použiť impregnáciu v spreji.
Ako na to, aby ste dosiahli maximálny účinok?
- Topánky impregnujte ešte pred prvým použitím.
- Po zaschnutí prvej vrstvy môžete pridať ešte jednu alebo dve.
- Topánky musia byť vždy čisté a suché.
- Pred tým, než ich vezmete von, nechajte impregnáciu dôkladne zaschnúť, najlepšie do druhého dňa
- Nástrek obnovujte cca po 12-15 použitiach. Pri veľkej záťaži a častom vystavení mokru pokojne častejšie.
Okrem sucha potrebujeme, aby zimné topánky zaistili nohám našich detí aj teplo. Topánky bývajú zateplené napríklad kožušinou alebo flísom. Môžete sa stretnúť aj s tepelnými izoláciami Polartec alebo Thinsulate, ktoré patria medzi najlepšie z ponuky.
Teplo a pohodlie detských nožičiek v zime zvýšite aj výberom správnych ponožiek. Vyberajte medzi tými z funkčných termo materiálov alebo z merino vlny. Tie nohy zahrejú a zároveň dokážu odvádzať vlhkosť.
Ďalším dôležitým prvkom, ktorý pomáha izolovať nohu od chladu, je podrážka. Preto väčšina rodičov volí topánky, ktorých podrážka je silná. Aj tu je však potrebné, aby bola čo najohybnejšia. Nechceme detskú nohu trápiť niekoľko mesiacov v nepohodlnej a nezdravej topánke, ktorá jej nedovolí, aby sa hýbala a pracovala.
Ak ste priaznivcami barefoot obuvi, nemusíte sa jej vzdať ani v zime. Nemusíte sa báť tenkej podrážky, pretože vďaka jej ohybnosti môže chodidlo správne pracovať a preto tak ľahko neprechladne. Topánky môžete doplniť teplou vložkou, napríklad vlnenou, s hliníkovou izolačnou fóliou. V každom prípade je potrebné, aby sa podrážka nešmýkala. To zabezpečí hlboký vzor.
Na čo si ešte dať pozor?
- Zimné topánky sú objemné a mávajú hrubú podrážku. To však neznamená, že musia byť ťažké. Aj medzi zimnými topánkami nájdete také, ktoré detskú nohu nebudú zaťažovať.
- Rovnako dajte pozor, aby sa mohla noha hýbať aj v členku. Zabudnite na modely, ktoré nožičku zovrú ako ortéza.
- Ak sa chcete vyhnúť každodenným bojom pri obúvaní, všimnite si aj to, ako ľahko sa topánky nazúvajú a vyzúvajú. U vysokých a teplých zimných topánok to môže byť niekedy poriadna drina.
Vybrali ste tie správne topánky, ktoré vášmu dieťaťu padnú a vydržia náročné zimné podmienky? Výborne! Bola by škoda o ne prísť alebo si ich pomýliť s kamarátom v škôlke. Nezabudnite, že aj topánky môžete označiť našimi samolepkami. Slúžia na to menovky na topánky, ktoré odolajú kontaktu s chodidlom aj praniu v práčke a navyše svojím obrázkom pomôžu deťom obuť si topánky správne.
Krásne zimné mesiace v teple a pohodlí vám praje Tím Mama Labels.