Nenechajte bacily, aby vám pokazili jeseň. Vytvorte deťom silnú imunitu!
Jeseň je zvláštne obdobie, ktoré často ľudí rozdeľuje do dvoch skupín: prvá ju víta, užíva si prechádzky v pestrofarebnej prírode, nakupuje tekvice rôznych veľkostí a tvorí jesenné dekorácie. Pre druhú skupinu je to hlavne čas nádchy, kašľu rôzneho druhu a neustáleho stresu, či dieťa bude môcť ísť do škôlky alebo čo si z nej prinesie. O tom, do ktorej skupiny patríte, rozhoduje miera optimizmu vo vašej povahe a tiež to, či máte deti a akú majú imunitu. Pozrime sa na to, čo môžete urobiť, aby ste sa z druhej skupiny presunuli do tej prvej ;-)
Nebuďte z cukru
Nielen preto, že nadmerná konzumácia cukru oslabuje obranyschopnosť. Najjednoduchšou cestou, ako ju posilňovať, je tráviť čo najviac času vonku, a to za každého počasia. Samozrejme nechceme, aby deti vonku prechladli. Stojí však za zváženie, či ich zbytočne príliš neobliekame. Ak už vyrástli z kočíka, sú stále v pohybe. Tým, že v septembri hneď vytiahnete zimnú bundu, odolnosti svojho potomka neprospejete.
A odtiaľ je už len krôčik k cieľavedomému otužovaniu. Ani toho sa netreba báť. Najlepšie je začať čo najskôr. Spočiatku krátkou vlažnou sprchou a postupne predlžovať čas a znižovať teplotu. Ideálne je, ak sa z takéhoto sprchovania stane hra a zábava. Nezdieľajú s vami deti nadšenie zo sprchovania studenou vodou? Vezmite ich na otužovaciu prechádzku! Oblečte šortky a tielka a choďte sa s deťmi prebehnúť okolo domu. Chvíľu vám nebudú veriť, že to myslíte vážne, ale keď pochopia, že naozaj môžu behať vonku naľahko, aj keď sneží, budú nadšené! Stačí pár minút a byť stále v pohybe. Potom rýchlo domov do tepla. Z chladových prechádzok si urobte rutinu a vyrazte každý deň.
Bez vitamínov to nejde
To, že je pre obranyschopnosť dôležitý dostatok vitamínov, je základ, ktorý všetci poznáme. Poďme si zhrnúť, ktoré sú tie hlavné:
Vitamín C - nájdete ho vo všetkom ovocí, ale aj v množstve zeleniny. Pretože sa však ničí vysokými teplotami, je lepšie vyberať tie druhy, ktoré môžeme jesť surové, ako napríklad paprika, kaleráb alebo petržlenová vňať.
Vitamín D – okrem rybieho mäsa a mliečnych výrobkov ho získavame predovšetkým zo slnečného žiarenia. Toho však v našich podmienkach nie je stále dosť, a preto je potrebné ho dopĺňať najmä mimo letné obdobie. Dôležité je konzumovať ho spolu s tukom, aby ho mohlo telo využiť.
Zinok – obsahujú morské plody, mäso, vajcia, mlieko aj obilné klíčky.
Vitamín B – nájdete ho v mlieku, vajciach, syroch, morských rybách a plodoch, špenáte, kapuste, repe, avokáde, zemiakoch, citrusoch, banánoch alebo v orechoch.
Beta glukány –obsahujú ich obilniny, morské riasy, hliva ustricová a iné huby. Pre dostatočný prísun je však potrebné siahnuť skôr po potravinových doplnkoch. Treba ich dopĺňať pravidelne a s predstihom.
Probiotiká – pre imunitu je zásadné zdravé prostredie v črevách. To podporíte kvalitnými jogurtmi. Skvelým riešením je tiež akákoľvek kvasená zelenina, predovšetkým kapusta, ktorá je navyše plná vitamínu C. Ak sa rozhodnete pre potravinové doplnky, starostlivo vyberte tie, ktoré obsahujú minimálne päť probiotických kmeňov a vysoké množstvo CFU (minimálne 10^9 CFU v dennej dávke).
Ako dostať všetky tieto potraviny do dieťaťa? Pre rodičov je to často veľká výzva!
- Buďte kreatívni a urobte z prípravy jedla spoločnú zábavu.
- Z ovocia a zeleniny vytvárajte veselé obrázky. Deti milujú aj špízy.
- Domácu ovocnú zmrzlinu odmietne len máloktoré dieťa.
- Spoločné jedlo podávajte formou bufetu. Všetko, vrátane rôznych druhov ovocia a zeleniny, rozložte na stôl, aby si každý mohol vybrať. Keď dieťa uvidí, čo si vyberajú ostatní, časom sa pridá aj ono.
- Keď je najhoršie, čerstvá šťava z pomarančov alebo jabĺk takmer vždy pomôže. Tí odvážnejší môžu skúsiť pridať aj iné druhy ovocia alebo zeleniny.
- Morské riasy pridávajte do vody pri varení polievky, ryže alebo strukovín. Na konci varenia ich vyberte alebo nakrájajte na drobno.
- Osobný tip autorky? Strúhadlo na mrkvu! Keď dcére pribalím do krabičky mrkvové hoblinky, som za kráľovnú desiaty. A spolužiaci jej dokonca mrkvu radi zjedia!
Prinútiť deti, aby denne zjedli dostatok ovocia a zeleniny, nie je často ľahké. Preto sú tu pomocníci v podobe rôznych potravinových doplnkov, ktoré si deti väčšinou obľúbia. Ak sa pre ne rozhodnete, neznamená to, že už netreba prijímať vitamíny zo stravy. Prijímať ich z prirodzených zdrojov je vždy najlepšie – poskytujú nám navyše potrebnú vlákninu a hlavne tým u detí budujeme návyk, že ovocie a zelenina sú samozrejmou súčasťou každodenného stravovania.
Opýtali sme sa mamičiek, čo im pomáha udržiavať zdravie ich detí:
Martina: Na moju dcérku platí, keď jej zahrám divadlo, ako bacily a vírusy bojujú s vitamínmi, ktoré ich nakoniec premôžu. Baví ju to a potom pekne zje ovocie.
Vendula: Nedám dopustiť na saunovanie. Do našej domácej sauny s dcérou chodíme od malička a najviac si to užívame, keď napadne sneh a namiesto studenej sprchy sa môžeme vyváľať v snehu.
Radka: Mojim deťom pomáhajú beta glukány. Od septembra každé ráno začíname s „mravčekovou medicínkou,“ na ktorú už deti stoja v rade.
Starajte sa o dýchacie cesty
V sychravom počasí dostávajú dýchacie cesty veľa zabrať. Aby sa bacily nemali kde usadiť, je dobré udržiavať sliznice vlhké. Skvelou prevenciou je pravidelné preplachovanie nosa a dutín morskou vodou. Špeciálnu kanvičku nájdete napríklad v lekárni a kanvičkovanie zvládnu deti už od troch rokov. Ideálne je prepláchnuť nos po príchode zo škôlky, školy alebo iných miest s väčším počtom ľudí. Bacily tak budú mať menšiu šancu uchytiť sa na nosovej sliznici. Pre dobrý stav slizníc je tiež dôležité dbať na správnu vlhkosť vzduchu doma (v zime 45–60 %). Kúrením sa vzduch vysušuje, preto treba vlhkosť zvýšiť pomocou odparovacích nádob na radiátore alebo elektrickým zvlhčovačom vzduchu. Bez pravidelného vetrania to nepôjde. Ak chcete svojim dýchacím cestám dopriať ozajstný luxus, vezmite ich do soľnej jaskyne. Vysoká koncentrácia mikročastíc soli a minerálov v nej obsiahnutých prospieva dýchacím cestám a posilňuje imunitu.
Uvoľnite sa, prosím
Keď ide o zdravie našich detí, často nás ovládne strach, či sme niečo nepodcenili a dostatočne ich chránili. Očakávame, čo zas prinesú zo škôlky, pri každom zakašlaní sa obávame, čo z toho bude, a starostlivo na nich vrstvíme oblečenie. Skúste sa uvoľniť a dôverovať imunite. Tým, že budete dieťa úzkostlivo chrániť pred kontaktom s každým bacilom, mu neprospejete. Nemusíte mať vždy po ruke dezinfekciu alebo utekať, keď niekto v okolí kýcha. Baktériám a vírusom sa nikdy úplne nevyhneme a ak budú pri prvom stretnutí v presile, ľahko nad slabou imunitou zvíťazia.
Byť v pohode prospieva imunite nás i našich detí. Stres dokáže imunitu oslabiť. Ak je vaše dieťa často choré, zvážte, či nemá príliš veľa krúžkov a povinností alebo dokonca starosti, s ktorými si nevie rady. Okrem lekárskych vyšetrení a liekov je preto dôležité rozprávať sa s ním a vnímať jeho pocity.
Aj keď pre zdravie našich potomkov robíme všetko, čo môžeme, niektoré ochorenia hneď tak neporazíme a musíme sa im trochu prispôsobiť. Ak má vaše dieťa zdravotné alebo diétne obmedzenia, je dobré na ne upozorniť, ak trávi čas mimo domova. Výborne vám k tomu poslúžia naše Zdravotné samolepky. Tie nalepíte napríklad na obedovú krabičku alebo batoh, aby ten, kto sa o dieťa stará, vedel o jeho špeciálnych potrebách.
Prajeme vám krásnu jeseň bez chorôb. Váš tím Mama Labels